Syysretki meren rannassa – Gumnäsin ulkoilureitti Raaseporin Pohjassa

Entisen Pohjan kunnan taajaman kupeessa voi kävellä verrattoman kävelyreitin melkeinpä meren rantaviivaa pitkin. Neljän kilometrin kierroksen varrella on tanssilava, uimaranta, laavu ja paljon istuskelupaikkoja. Hulppea paikka ulkoiluun ja aurinkoisesta säästä nauttimiseen!

Gumnäsin ulkoilureitti Raaseporissa (Pohjassa)
Päivämäärä: 6.9.2026.
Luontopolkumiehen reittinumero: 721.
Reitin pituus: 4 km.
Kohokohta: Merenrantamaisemat, monet taukopaikat reitin varrella.
Parkkipaikka: Klockaruddenintien päässä. Runsaasti tilaa. Paikka kartalla.
Julkiset liikenneyhteydet: Paikallisliikenne Bossen pysäkki noin 800 metrin päässä, Pohjan keskustassa. Lisätietoa tästä.
Opasteet/kyltit: Hyvät.
Varusteet/jalkineet: Ei erikoisvaatimuksia.
Vaativuustaso: Keskivaativa reitti.
Tulipaikka: Yksi tulipaikka.

Syyskuinen sunnuntai ja luontoretki ystävän kanssa. Olimme jo käyneet Karjaalla Lepinjärvellä, nyt oli aika siirtyä toiseen Raaseporin taajamaan eli Pohjaan. Olin halunnut jo jonkin aikaa vierailla Gumnäsin ulkoilureitillä, jota oli selvästikin kehuttu – esimerkiksi Jonnan jutussa Retkipaikassa.

Lähtöpaikka ei löytynyt ensi yrittämällä. Ajelimme vahingossa Gumnäsintietä, jonka varrelta löytyy pysäköintipaikka, mutta se ei ollutkaan reitin virallinen lähtöpaikka. Klockaruddenintietä navigaattorini ei tuntenut, mutta Pohjan keskustan kieppeiltä oli kyllä opastus koirapuistoon (jonka parkkipaikkaa reitille lähtijä voi käyttää), joten paikka löytyi. Pysäköintipaikka oli valtavan energiapuukasan vieressä. Täällä oli reitin opaste.

Tarkempi kuva kartasta osoittaa, että ollaan aivan Gumnäsin ulkoilureitin länsireunassa. Se koostuu rantaa mukailevasta janareitistä sekä lyhyestä ympyräreitistä. Kierroksen pituudeksi kerrotaan 3,8 kilometriä.

Reitti alkaa leveää ulkoiluväylää pitkin.

Parinsadan metrin kohdalla ollaan ensimmäisen kerran aivan merenrannan tuntumassa. Lahdella kulki joitakin veneitä, kuvassakin näkyy kalastava porukka veneessään. Retkeilijä sai tässä nauttia luonnon antimista, sillä rannassa kasvoi omenapuu – ja kieltämättä omenat maistuivat oikein hyviltä.

Kävelypolun varrella on useitakin penkkejä, joihin voi istahtaa tauolle ja ihailemaan maisemia.

Puolen kilometrin kohdalla ohitetaan frisbeegolfkentän parkkipaikka, jossa olimme jo kerran käväisseet. Reitti tulee hiekkatien laitaan. Muutamassa risteyskohdassa on retkeilijä-merkillä varustettu tolppa ohjaamassa kävelijää.

Hiekkatie vie venesatamaan. Taas pääsi ihailemaan merimaisemaa – ja taitavatpa muuten kalamiehetkin olla taas kuvassa, ihan oikeassa reunassa.

Sataman jälkeen kuljetaan hieman kapeampaa väylää ja ohitetaan tanssilava. Tämä Gumnäsin juhlapaikka on vuokrattavissa Pohjan kirkonkylän kyläyhdistykseltä.

Reilu kilometri takana ja nyt saavutaan Gumnäsin uimarannalle. Ensimmäiseksi ohitetaan hieno piknikpaikka ihan hienohiekkaisen poukaman lähistöllä.

Me kävelimme ystävän kanssa huippupaikalle ihan hiekkarannan keskelle. Tässä oli täydellistä pitää evästaukoa aurinkoisena syyspäivänä. Paikalla oli ihan rauhallista, mutta taukomme aikana alkoi tänne kertyä muitakin eväsretkeläisiä ja pöydät täyttyivät. Piknikpöytiä oli ainakin kolmessa eri kohdassa ihan rannan lähellä.

Tauon jälkeen jatkoimme matkaa. Vielä lyhyt matka pienen ympyräreitin alkuun. Frisbeegolfväylien välistä kuljetaan hiekkatielle. Tässä alkaa reilun kilometrin mittainen ympyräreitti. Kuljetaan tietä pitkin yhä kohti itää.

Tie vie kohti Gumnäsin eteläisintä kärkeä. Frisbeegolfradalla ei tänään näkynyt heittäjiä, mutta tämä yksinäinen peura katseli, kun kävelimme yhdeksännen väylän ohi.

Reitin tulipaikka on täällä, ihan eteläkärjen tuntumassa. Paikalla on pari erilaista pöytäryhmää ja kiva tulistelukota.

Etelärannan maisema näyttää tältä. Pojoviken eli Pohjanpitäjänlahti on melkoisen pitkä ja kapea. Montako kilometriä tästä mahtaa olla Tammisaareen? Kartan perusteella veikkaisin, että matkaa saattaisi olla noin kolmetoista kilometriä.

Blogin pääkuvassa on maisema tältä niemeltä kohti koillista. Lahden takana voi nähdä Nordcenter-golfkentän sekä Åminnefors Marina -venesataman. Polku jatkuu nyt niemen itälaitaa pitkin kohti pohjoista. Hetken aikaa kuljetaan hienossa ja lehtomaisessa korpikuusikossa.

Kohta pikku ympyräreitti päättyy. Takana melkein kolme kilometriä kävelyä. Jatkoimme tuttuja reittejä uimarannan, tanssilavan ja venesataman ohi takaisin koirapuiston parkkipaikalle. Koko reitin pituudeksi mittasin noin 4,1 kilometriä. Aikaa meni lähes kaksi tuntia, johon sisältyi melko pitkä evästauko. Tapasimme kymmenkunta muutakin ulkoilijaa. Varsinkin hiekkarannan tienoo tuntui olevan suosittu evästelypaikka kauniina päivänä.

Gumnäsin ulkoilureitti on vaativuustasoltaan nipin napin keskivaativa. Korkeuseroja on vähän ja suuri osa reitistä kuljetaan teitä ja ulkoiluväyliä pitkin. Muutamassa kohdassa polku kapenee ja ylitettävänä on joitakin puunjuuria ja kiviä.

Ymmärrän hyvin, miksi tästä kävelyreitistä oli aiemminkin kirjoitettu ylistäviä kirjoituksia. Se on oikein sopiva yhdistelmä leveitä ulkoiluväyliä ja kapeampia polkuosuuksia, tai yhdistelmä metsämaisemia ja merenrantaa. Tarjolla on mukava määrä erilaisia tauko- ja evästelypaikkoja. Kyllä, tämä oli kokemisen arvoinen reitti – arvosana siksi kiitettävä.

Sijainti: N=6666807.011, E=306879.927 (ETRS-TM35FIN)
GEO:lat=60,0926597, GEO:lon=23,5269436

Voit seurata retkitunnelmiani myös Facebookissa
ja Instagramissa: @luontopolkumies 

Luontopolkumiehen muita reittejä lähistöllä:
Risslan metsäpolku
Ovanmalmin virkistysyalue
Lepinjärven polku
Elisaaren luontopolku

Onko reittiin tullut muutoksia? Jotain korjattavaa, lisättävää, kommentteja? Lähetä postia Luontopolkumiehelle.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Kommentoi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.