Erinomaisen kiva kaupunkipolku: Tohlopin luontopolku Tampereella

Tampereen Tohloppijärven ympäri kiertävä luontopolku kulkee suurimmaksi osaksi leveillä ulkoiluväylillä ja hetken aikaa myös katujen jalkakäytävillä, mutta tarjolla on myös Epilänharjulla kulkeva polkuosuus. Vajaan kuuden kilometrin reitillä on 14 opastaulua, suoluontoon tutustuttava pitkospolku sekä kaksi uimarantaa.

Tohlopin luontopolku Tampereella
Päivämäärä: 19.10.2025.
Luontopolkumiehen reittinumero: 642.
Reitin pituus: 5,8 km.
Kohokohdat: Tohloppijärven rannat ja Epilänharju. Muutenkin yllättävän kiva kaupunkipolku.
Parkkipaikka: Useampi mahdollisuus. Hyvä valinta Tohlopin uimarannan parkkipaikka Pyydyspohjankadulla. Paikka kartalla.
Julkiset liikenneyhteydet: Pyydyspohjankadun bussipysäkkin 450 metrin päässä. Lisätietoa: nysse.fi.
Opasteet ja kyltit: Melko hyvät. Katuosuuksilla ei tosin ole reittimerkintöjä.
Varusteet/jalkineet: Ei erikoisvaatimuksia.
Vaativuustaso: Keskivaativa reitti.
Tulipaikka: Ei tulipaikkaa.

Aikataulu salli yhden luontopolun Tampereen lähistöllä. Ajattelin, että juuri Tampere on jäänyt vähän paitsioon retkilläni ja mietin, minkä Tampereen poluista haluaisin kävellä. Valitsin Tohlopin luontopolun. Ajelin Tohloppijärven luo lokakuisena sunnuntai-iltapäivänä vähän ennen neljää. Pari tuntia valoisaa aikaa. Piti jopa hetki miettiä, kerkeäisinkö varmasti kävellä reitin ennen pimeää. Aika riitti hienosti, varsinkin kun oikaisin harjuosuudella hieman.

Aloitetaanpa alusta. Saavuin Pyydyspohjankadun päähän, Tohlopin Tesoman uimarannan pysäköintipaikalle, jossa oli paljon tilaa. Pysäköintipaikan laidalla on Tohlopin luontopolun opastaulu. Reitin mainitaan olevan noin viiden kilometrin mittainen ja käyvän sekä Tohlopinsuolla että Epilänharjulla. Reitin varrella olisi 14 luonnosta kertovaa opastaulua. Luontopolku suositellaan myötäpäivään kierrettäväksi.

Tarkempi kuva reittikartasta. Täällä ollaan reitin läntisimmässä kohdassa. Oma reittini oikaisi pohjoisimman osuuden ohi. Käännyin Epilänkadulla vasemmalle ja arvelin pääseväni Epilänharjulle Soraharjunkadun kautta. Se onnistui helposti. Tällöin minulla jäi kaksi opastaulua näkemättä.

Lähtöpaikalla oli vielä nuoli kohti suopolkua.

Leveä ulkoiluväylä on myös osa esteetöntä luontopolkua. Reitti on merkitty keltaisilla maalimerkeillä.

Ensimmäisen opastaulun aiheena on maa jalkojemme alla. Jokaisessa taulussa on oikean reunan sinivihreässä pohjassa faktaa, vasemmassa laidassa taas Taija Tohlopinkävijän päiväkirjaa ja toteamuksia tästä aiheesta.

Uimaranta jää selän taakse. Tässä on reitin ensimmäinen penkki. Rannan tuntumassa niitä on melko mukavin välein.

Reitti jatkuu järven rantaa sivuten. Parinsadan metrin kohdalla on myös katselulaituri, joka kuvassa häämöttää puiden takana. Se oli varattu, joten jatkoin matkaa käymättä laiturilla. Lukaisin kuitenkin Tohlopinjärvestä kertovan opastaulun. Järven pinta-alaksi mainitaan 67 hehtaaria ja sen suurin syvyys on 10 metriä.

Noin 400 metrin kävelyn jälkeen voi kääntyä pikku ympyräreitille Tohlopinsuolle. Kierros tulee nuolen mukaan kierrettyä myötäpäivään.

Esteetön reitti on noin 300 metriä pitkä. Taulu kertoo Tohlopinsuon olevan isovarpurämettä. Leveän puusillan varrella on myös yksi penkki istuskelupaikaksi. Blogin pääkuvassa on rahkasammalesta kertova taulu tämän pikku ympyräreitin loppumetreiltä.

Tältä rinkulalta palataan isommalle ympyrälle eli Tohlopinjärven kiertoon. Tohlopin Epilän uimarannalle asti kuljetaan leveää ja jopa valaistua hiekkaväylää.

Epilän uimarannan ohituksen jälkeen reitti saapuu Epiläntielle. Valitsin siis oikoreitin ja kävelin kadun laitaa pitkin Soraharjuntielle. Heti ensimmäisestä mahdollisesta kohdasta nousin harjulle. Olipas jyrkkä ylämäki, tätä en osannut arvata. Nousua taitaa olla noin 30 metriä.

Harjun laella ollaan ihan eri maailmassa. Rauhallisella polulla, omakotitalojen kattojen yläpuolella.

Harjun opastaulujen aiheena olivat ravinneköyhät keitaat sekä pohjavesi. Epilänharjun kerrotaan olevan korkeimmillaan 152,2 metriä merenpinnan yläpuolella. Vertailuksi, Tohloppijärven korkeus on 105,6 metriä.

Harjuosuutta on yli kilometri. Harjun loppuessa täytyy olla tarkkana. Polku jakautuu kahtia, tässä kuuluu seurata merkkejä ja tehdä tiukka mutka oikealle. Kohta kuljetaan harjun alla melkeinpä vastakkaiseen suuntaan. Keltainen (tai kellanvihreä) merkki näkyy kyllä puunrungossa.

Hetken kuluttua reitti saapuu Soraharjuntielle. Nuoli näyttää suunnan kohti etelää. Hetken aikaa joutuu kuitenkin seuraamaan reittiä kartasta. Usein käyttämäni Karttaselain-sovellus näytti linjauksen hyvin. Soraharjunkatu kävellään sen eteläpäähän, josta siirrytään Tohlopinrantaan. Tässä oli lokakuussa 2025 hieman hankalahko paikka jonkinlaisen työmaan takia. Katuosuuksilla ei ole yhtään opastaulua, en nähnyt myöskään ainuttakaan reittimerkintää.

Järven etelärannan jälkeen reitti kääntyy taas leveälle ja valaistulle reitille, jota kävellään koko järven länsirannan mitta. Tässä ohitetaan – paitsi Ylen rakennukset – myös Kohmanpuiston laidunalue. Opastaulun mukaan tässä laiduntavat kesäisin lampaat, paitsi viiden vuoden välein nautakarja.

Viimeinen kilometri menossa. Tässä ohitetaan Kohmanpuiston maisemapelto, jossa viljellään maisemakasveja. Pellolle on laadittu viljelykiertosuunnitelma, joka edistää pellon monimuotoisuutta ja pitää rikkakasvit ja kasvitaudit kurissa.

Polku ohittaa rantaluhdan, puita kasvavan mutta usein veden valtaaman alueen. Luhtien päälajina ovat lepät ja hieskoivu.

Kierros päättyy Tohlopin Tesoman uimarannan tuntumaan.

Oman kierrokseni pituus oli lähellä 5,5 kilometriä. Oikein kierrettynä reitti on varmasti ainakin ilmoitetut 5,8 km. Aikaa käytin vain tunnin ja vartin, pidin kieltämättä hyvää vauhtia enkä tarvinnut taukoja. Reitillä oli paljon muitakin kävelijöitä, erityisesti järven rannan leveillä väylillä. Harjumaisemissa tapasin vain yhden muun kävelijän.

Reitti on harjuosuutta lukuunottamatta helppo, kokonaisuus menee kuitenkin keskivaativan puolelle. Kaupunkipoluksi tämä oli mielestäni viehättävä ja mielenkiintoinen. Katuosuuksien opastuksen parantaminen voisi olla tarpeen, muuten oikein onnistunut kokemus.

Sijainti: N=6824490.789, E=321232.621 (ETRS-TM35FIN)
GEO:lat=61,5125455, GEO:lon=23,6393075

Voit seurata retkitunnelmiani myös Facebookissa
ja Instagramissa: @luontopolkumies 

Muita Luontopolkumiehen reittejä lähistöllä:
Maatialanharjun luontopolku
Kivikeskun polku
Iso-Naistenjärven luontopolku

Niihaman luontopolku

Onko reittiin tullut muutoksia? Jotain korjattavaa, lisättävää, kommentteja? Lähetä postia Luontopolkumiehelle.

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Kommentoi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.